Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna, a Ty się zastanawiasz jak się do niej przygotować? Ten etap rekrutacji to często kluczowy element decyzji czy zostaniesz zatrudniony, dlatego nigdy za dużo wskazówek czego wystrzegać się podczas takiego spotkania! Poniżej znajdziesz 7 błędów, które Kandydaci popełniają najczęściej.
Pierwszym i najczęstszym „grzechem głównym” jaki można popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest… nie pojawić się na niej i nie uprzedzić o swojej rezygnacji. Wydaje Ci się, że jesteś jednym, z wielu kandydatów, którzy zostali zaproszeni na rozmowę tego dnia i nikt nie odnotuje Twojej nieobecności, skoro więc zrezygnowałeś ze starania się o ta posadę to nie musisz o tym informować? Błąd! Twoje nazwisko zostanie zapamiętane i to w negatywny sposób, a jeżeli w przyszłości będziesz aplikował na inne stanowisko w innej firmie może się okazać, że Twoja zła sława Cię wyprzedziła i stracisz szanse na ciekawą współpracę z powodu błędów przeszłości. Pamiętaj zasady savoir vivre obowiązują Cię zawsze.
Wszyscy wiedzą, że spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjna jest czymś nie do przyjęcia i już na początku stawia nas w złym świetle i pokazuje brak szacunku do czasu rozmówcy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że przyjście za wcześnie również jest niemile widziane. Osoba, która będzie z Tobą rozmawiać może mieć w tym dniu umówione wiele spotkań i nie możesz wejść w trakcie trwania tego bezpośrednio poprzedzającego Twoją rozmowę, tylko dlatego, że nie było korków i udało Ci się dotrzeć szybciej. Jeżeli jesteś umówiony z kimś na konkretną godzinę to bądź punktualny, ta zasada dotyczy każdego spotkania nie tylko rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj dobrą regułą jest przyjście maksymalnie 5 min przed umówioną godziną.
Kolejnym równie opłakanym w skutkach błędem, którego możesz się dopuścić jest kłamstwo podczas rozmowy kwalifikacyjnej i w swoim CV. To nie prawda, że rozmowa kwalifikacyjna to mur, który należy sforsować, a później jest już z górki. Jeżeli chcesz pokonać konkurencje w wyścigu o dobrą posadę to lepiej zacznij myśleć o tym wcześniej i zaangażuj się w ciekawe projekty o których będziesz mógł opowiedzieć i tym odróżnić się od innych kandydatów. Opowiadaj o swojej pracy z pasją i zaciekawieniem i daj się poznać z najlepszej strony, ale nie ukrywaj istotnych braków w kompetencjach i nie koloryzuj, bo nawet jeżeli zostaniesz zatrudniony wszystkie małe niedomówienia szybko wyjdą na jaw, a współpraca z Tobą zostanie szybko zakończona. Pamiętaj opowiadaj o swoich dobrych stronach, ale miej świadomość swoich wad.
Co jeszcze może pójść nie tak podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Możesz nie wiedzieć z kim rozmawiasz. Jeżeli chcesz dobrze wypaść i dostosować swoje odpowiedzi do wymagań pracodawcy musisz wcześniej zapoznać się firmą, do której aplikujesz. Ta wiedza pozwoli Ci przede wszystkim czuć się pewnie i bezpiecznie, a będzie dodatkowym atutem i pokaże Twoje zaangażowanie. Pamiętaj pracodawca doceni to, że wiesz czego oczekuje.
Możesz również skompromitować się źle mówiąc o swoim poprzednim pracodawcy. Nawet jeżeli rozstałeś się z poprzednią firmą w raczej oziębłych stosunkach nie opowiadaj o tym, że szczegółami na rozmowie kwalifikacyjnej. Co innego wspomnieć, że powodem Twojego odejścia z firmy były nienajlepsze stosunki z szefostwem, inne priorytety czy brak możliwości awansu, a co innego uzewnętrzniać wszystkie swoje bolączki i nieporozumienia. W tym momencie to świadczy o Tobie. Pamiętaj podejdź do tematu z dystansem i wyczuciem smaku, a pokażesz, że nie chowasz urazy.
Powtarzającym się jak mantra błędem kandydatów jest zły ubiór i mowa ciała. To jak wyglądamy pokazuje, czy mamy szacunek do naszego rozmówcy, dlatego nawet jeżeli jesteś na rozmowie, gdzie to Ciebie przekonują do przyjęcia posady powinieneś dobrze się prezentować. Ubiór nie powinien być wyzywający ani nazbyt ekstrawagancji, najlepiej ocenianym przez pracodawców wyborem jest stonowana elegancja. Jeżeli chodzi o mowę ciała lepiej zostać powściągliwym i nie nazbyt „wyluzowanym”. W myśl zasady „jak Cię widza tak Cię piszą” staraj się zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie, bo często taki obraz Ciebie na długo zostanie w pamięci rekrutera. Pamięta zbytnie spoufalanie się oraz luźny sposób prezentacji to nie najlepszy wybór.
Ostatnią, ale niemniej ważną wpadką w tym zestawieniu, jest pozwolenie, aby stres Cię zjadł. Jeżeli to Twoja N-ta rozmowa w życiu i masz wrażenie, że odpowiadałeś na wszystkie możliwe pytania rekruterów już kilka razy, to pewnie nie martwisz się stresem. Jeżeli jesteś jednak na początku swojej kariery, albo szczególnie zależy Ci na stanowisku, na które aplikujesz to jesteś zagrożony nagłym napadem stresu. Reakcji na stres jest prawie tyle co ludzi, jeżeli jesteś typem, którego stres motywuje to masz się z czego cieszyć, bo większości odbiera on głos, powoduje nadmierne pocenie i niekontrolowane zachowanie jak słowotok czy nerwowy śmiech. Nie łatwo jest wyzbyć się takiej przypadłości, ale skutecznym lekarstwem jest na pewno dobre przygotowanie się do rozmowy i przećwiczenie odpowiedzi na najbardziej oczywiste pytania, które mogą pojawić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze jest wcześniej poćwiczyć przed lustrem albo poprosić kogoś bliskiego o przeprowadzenie z Tobą „próby generalnej”. Te triki nie sprawią, że stres zniknie całkowicie, ale z pewnością dadzą Ci większe poczucie komfortu podczas rozmowy i sprawią, że wypadniesz lepiej. Pamiętaj stres to naturalne zjawisko, postaraj się jednak zyskać nad nim przewagę.
To jedne z najczęstszych błędów jakie można popełnić w związku z rozmową kwalifikacyjną, nie oznacza jednak, że jedyne. Każdy z nas ma czasem poczucie, że gdyby miał drugą szansę postąpił by w danej sytuacji inaczej. Jeżeli nie chcesz żałować swoich słów lub zachowań w ważnej kwestii zatrudnienia zastosuj się do powyższych rad i unikaj opisanych błędów, a już na stracie będziesz miała przewagę w porównaniu do innych kandydatów ubiegających się o to samo stanowisko.
Trzymam za Was kciuki drodzy Kandydaci, idźcie na swoje rozmowy kwalifikacyjne uśmiechnięci dobrze przygotowani i pojawcie się na nich na czas, a gwarantuje, że po wszystkim będziecie z siebie dumni!
Jeżeli na któreś z poniższych pytań odpowiedziałeś/aś twierdząco, to potrzebujesz. 1. Czy nie wiesz, gdzie szukać profilowych kandydatów? Może się..
Procesy rekrutacyjne potrafią być trudną i skomplikowaną grą, w której często karty na stół wykłada się bardzo ostrożnie i dyplomatycznie...
Jak policzyć rekrutacje i pieniądze, które tracimy, kiedy nowo zatrudniony pracownik odchodzi? Czy kwota 91 tys. zł, którą wyliczyli Sedlak..
Jednym z wyzwań jakie pandemia koronawirusa postawiła przed pracodawcami była praca zdalna. Ten test zdaliśmy śpiewająco! Wielu firmom udało się..
Dobra komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna to jeden z podstawowych warunków funkcjonowania i rozwoju firmy. Kształtuje ona wizerunek pracodawcy zarówno wśród..
Nie da się ukryć, że rok 2020 nie oszczędza nas w żadnym obszarze. Koronawirus i towarzyszące mu konsekwencje cały czas..
Nie da się ukryć, że pandemia bardzo mocno wpłynęła na naszą pracę w każdym aspekcie. Zmieniła też sposoby i formy..
Nie tak dawno mieliśmy okazję odkurzyć nasze ukryte talenty pedagogiczne i przekazać trochę praktycznej wiedzy studentom różnych kierunków jednego z..
Gdyby poprosić kandydatów o zwizualizowanie wyrażenia „długi proces rekrutacyjny” byłoby to coś pomiędzy niekończącym się katarem, a ostatnim dniem przed..
Pytanie o to, w którym momencie procesu rekrutacyjnego konsultanci agencji powinni przekazać kontakt z kandydatem w całości klientowi jest zadawane..
Rozmowa o pieniądzach to jeden z najważniejszych i najbardziej newralgicznych punktów w procesie rekrutacji. Jeżeli oczekiwania finansowe kandydata spotykają się..
Czerwiec upłynął nam pod znakiem wzmożonych działań z obszaru sourcingu, headhuntingu i direct search, z uwagi na kilka ciekawych, ale..
Ostatnimi czasy na rynku pracy bardzo dużo mówi się o marce pracodawcy. Employer Branding jest nie tylko modny, ale wręcz..
Dziś chcielibyśmy podzielić się z wami ułamkiem wiedzy i doświadczenia, które gromadzimy od lat, a które bardzo ułatwia nam życie..
Rynek pracy specjalistów w Polsce zmienia się dynamicznie. Jeszcze kilkanaście lat temu świetni specjaliści emigrowali za granicę w poszukiwaniu lepiej..
Od kilku już lat sytuacja pracodawców w branżach technicznych, którzy poszukują nowych pracowników, nie jest łatwa. Powszechnie mówi się o..
O tym, że właściwa rekrutacja najlepszych pracowników do firm, jest jednym z kluczowych czynników decydujących o sukcesie w biznesie nie..
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o tym, że rekrutacja pracowników, szczególnie na stanowiska średniego i wyższego szczebla to..
W ostatnich latach obserwujemy w Polsce wciąż rosnący popyt na wykwalifikowanych pracowników z branży technicznej. Szczególnie często poszukiwani są specjaliści..
W ostatnich latach o milenialsach w kontekście relacji pracodawca - pracownik mówi się bardzo dużo. Przedstawiciele tego pokolenia coraz śmielej..
Z niedoborem wykwalifikowanych pracowników na specjalistyczne stanowiska średniego i wyższego szczebla boryka się coraz więcej firm w Polsce i Europie...
Budowanie marki osobistej w mediach społecznościowych to temat od dawna podkreślany przez rekruterów oceniających aplikację kandydatów. Walka o pracę uświadomiła..
W dzisiejszych czasach zaufanie to towar deficytowy. W dobie maksymalizacji zysków i minimalizowania strat zaufanie wydaje się być decyzją ryzykowną,..
W dużo było o tym, jak obecnie wygląda sytuacja na farmaceutycznym rynku pracy, jakie narzędzia działają w rekrutacji farmaceutów i..
Znalezienie farmaceuty to obecnie nie lada wyzwanie, przed którym na co dzień stoją zarówno wielkie sieci apteczne, jak i małe..
Udana rekrutacja za nami. Sukces został osiągnięty i do załogi firmy dołącza nowy pracownik. Jednak co teraz? Zastanawialiście się jak..
Znalezienie odpowiedniego pracownika na stanowiska związane w informatyka to wyzwanie nie tylko działów HR firm IT i agencji rekrutacyjnych specjalizujących..
Przeglądając CV pracowników w branży IT można zaobserwować, że większość z nich co kilka lat zmienia miejsce pracy. Ponadto w..
Proces rekrutacyjny kończy się, kiedy w jego wyniku zostanie zatrudniony starannie wybrany i idealni pasujący do organizacji Kandydat. Nie zdarza..
Dziś ostatni piątek lipca, czyli tradycyjnie już święto wszystkich Administratorów Systemów. W tym dniu postanowiliśmy podziękować wszystkim Adminom, Informatykom, Administratorom..
Zapotrzebowanie na programistów, informatyków czy specjalistów IT rośnie z każdym rokiem. Niemal każda firma potrzebuje sprawnego działu IT, lub choćby..
Wakacje rozpoczęły się na dobre, a wraz z nimi otwarty został sezon na staże i praktyki. Jak co roku Tigura..
Zawód: Rekruter Branża: IT Główne zadanie: Rekrutacja programistów Cel: Zrozumieć potrzebę pracodawcy i znaleźć najlepszego pracownika Poniedziałek - początek..
Wokół pracy w branży IT i nowych technologii urosło wiele stereotypów. Jedni zazdroszczą programistom wynagrodzenia i przebierania w ofertach pracy..
Masz wrażenie, że czytasz ogłoszenie idealnie dla Ciebie, aż dochodzisz do wymagania kilkuletniego doświadczenia? Widziałeś oferty pracy, gdzie szukają studentów,..