Czemu programiści odchodzą

Pieniądze to nie wszystko – czyli dlaczego programiści zmieniają pracę

Przeglądając CV pracowników w branży IT można zaobserwować, że większość z nich co kilka lat zmienia miejsce pracy. Ponadto w ostatnim czasie to „co kilka lat” skróciło się do 24-36 miesięcy. Czemu tak się dzieje? Czemu dobrzy programiści, świetni pracownicy odchodzą z Twojej firmy? Sprawdź, jakie są główne powody odejścia z pracy jakie podają programiści.

1. Brak rozwoju

Kiedy podczas rozmowy rekrutacyjnej zadajemy programiście pytanie: „jakie były powody zakończenia współpracy z poprzednim pracodawcą” to najczęściej słyszymy, że jest to chęć rozwoju. Nuda i stagnacja to wrogowie samorealizacji innowacyjności, ale nie zawsze o to chodzi. Czasami programista czuje, że osiągnął już wszystko w danej firmie i czas na ambitniejsze wyzwania. Programiści deklarują, że na bieżąco aktualizują swoją wiedzę i doszkalają się, dlatego nie dziwi, że chcą się zajmować nowymi obowiązkami.

Pamiętaj! Jeżeli nie chcesz się żegnać ze swoimi najlepszymi pracowniami, kiedy poczują, że ich umiejętności przewyższają powierzane im zadania to na bieżąco śledź ich potrzeby i dawaj możliwość zdobywania nowej wiedzy, nikt nie lubi się w pracy nudzić.

2. Mimo wszystko wynagrodzenie

Nie da się ukryć, że pieniądze rządzą naszym światem. Więc o ile wynagrodzenie wyższe o 100 zł nie zrobi na żadnym programiście wrażenia, o tyle już dwa razy tyle co zarabia u Ciebie z pewnością skłoni go do zastanowienia się nad zmianą. Branża IT to jeden z rynków, gdzie wynagrodzenie rośnie z każdym rokiem, dlatego nie można sobie pozwolić na oferowanie swoim pracownikom stawek, które nie mieszczą się w „rynkowych widełkach”. Taka polityka nie tylko nie przyniesie nowych pracowników, ale spowoduje odpływ obecnie zatrudnianych.

Pamiętaj! Nie bój się rozmów o pieniądzach i śledź trendy wynagrodzeń, żeby nie zorientować się w pewnym momencie, że za późno na podwyżki, bo załoga znalazła pracę gdzie indziej.

3. Interesujący projekt

Bardzo często razem z powodem „brak rozwoju” idzie w parze interesujący projekt u innego pracodawcy. Kto nie lubi kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań o których głośno w sieci? Większość programistów mając do wyboru rozwijanie nowych funkcjonalności oraz utrzymywanie istniejącego kodu wybierze to pierwsze. W programowaniu, jak wszędzie, ważne są wyzwania i ciekawe projekty, dlatego ważne jest, aby Twoja firma nieustannie się rozwijała, zapewni to Twoim pracownikom zawsze świeżą porcję ciekawych zadań.

Pamiętaj! Powtarzalne, nieskomplikowane kodowanie to nie do końca rozwojowe zajęcie, daj swoim pracownikom czas i okazję do uczenia się nowych rzeczy i realizowania swoich celów.

4. Sterownie swoją karierą

Bolączka małych i średnich firm, jest sytuacja, gdzie niedobór jednego lub dwóch programistów powoduje dodatkowe obowiązki dla reszty działu IT. Nie byłoby to nic złego, gdyby nie to, że Java Developer nagle projektuje strony, a PHP’owiec przez połowę dnia testuje oprogramowanie. Takie zmiany i przesunięcia powodują sprzeciw Pracowników w IT, nie można od nich żądać, aby z dnia na dzień procowali z innym fameworkiem lub z programisty przekwalifikowali się na managera projektu. Dla jednych będzie to nowy etap w karierze dla innych podążanie ślepą uliczką i zboczenie z obranej drogi rozwoju.

Pamiętaj! Większość programistów ma jasno wytyczoną ścieżkę kariery i wie w jakich technologiach chce się rozwijać, zapewnienie korzystania z najnowszych rozwiązań nic nie da, jeżeli nie będą one zgodne z zainteresowaniami pracownika.

5. Kiepskie zarządzanie

Nie od dziś wiadomo, że bardzo duży wpływ na atmosferę i środowisko pracy mają managerowie.  Niestety, często decyzje o odejściu programista podejmuje z powodu złych relacji z managerem. Różnice zdań się zdarzają i to normalne, ale trzeba pamiętać, że zadanie managera to nie tylko czuwanie nad realizacją celów czy dotrzymywanie terminów. To do nich należy motywowanie pracowników, dbanie o dobre relacje w zespole i przede wszystkim słuchanie i reagowanie na potrzeby pracowników.

Pamiętaj! Ryba psuje się od głowy, jeżeli chcesz mieć zadowolony team programistów zatrudnij dobrego managera.

Rotacja pracowników w branży IT to zjawisko powszechne i nie do zatrzymania. Programiści zmieniają pracę częściej niż to ma miejsce w innych zawodach. Jest jednak wiele do zrobienia, aby Twoja firma była przyjaznym miejsce do pracy. Wtedy nie tylko zyskasz lojalnych pracowników nastawionych na długofalową współpracę, ale polepszy się również Twój wizerunek w oczach potencjalnych nowych pracowników.