Rekrutacja Inżyniera

Na co zwracają uwagę specjaliści branż technicznych szukając pracy?

Od kilku już lat sytuacja pracodawców w branżach technicznych, którzy poszukują nowych pracowników, nie jest łatwa. Powszechnie mówi się o tym, że brakuje rąk do pracy, pracownicy coraz częściej zmieniają pracę, przez co w firmach panuje duża rotacja, która negatywnie wpływa na stabilność ekonomiczną i operacyjną firmy. Warto zaznaczyć, że zarówno duże międzynarodowe korporacje, jak i małe rodzinne firmy spotykają się z podobnymi problemami, choć radzą sobie z nimi na inne sposoby.

Przed przedsiębiorcami zatrudniającymi inżynierów oraz specjalistów z zakresu nowych technologii, automatyki i robotyki, szeroko pojętej organizacji produkcji itp. stoją obecnie dwa wielkie wyzwania: zmotywowanie pracowników do podjęcia pracy właśnie u nich oraz utrzymanie ich w firmie jak najdłużej. Zapotrzebowanie na takich specjalistów jak Inżynier procesu, Inżynier produktu, Automatyk, Robotyk czy Programista PLC jest w Polsce coraz większe. Dzieje się to z kilku ważnych powodów:

  1. Po pierwsze, Polska jest bardzo atrakcyjnym krajem dla dużych międzynarodowych korporacji, które otwierają u nas swoje filie i oddziały generując zapotrzebowanie na specjalistów w coraz bardziej specjalistycznych i innowacyjnych sektorach.
  2. Po drugie, w ciągu ostatnich kilku lat zauważa się ciągle rosnące zainteresowanie robotyką oraz automatyzacją procesów wykorzystując przy tym np. sztuczną inteligencję. Robotic Process Automation przynosi już znaczne korzyści tym, którzy zdecydowali się na jego wykorzystanie. Według badania Deloitte „The robots are ready. Are you? Untapped advantage in your digital workforce” opublikowanego w grudniu 2017 aż 53% badanych już automatyzuje swoje procesy z wykorzystaniem robotów, natomiast w ciągu 2 lat ma do nich dołączyć kolejne 19%.
  3. Coraz więcej firm produkcyjnych i inżynieryjnych pnie się coraz wyżej w łańcuchu dostaw dużych liczących się graczy w branżach technicznych (np. Automotive), co powoduje konieczność uzyskiwania certyfikacji zarządzania i jakości produkcji, co z kolei wymusza na nich zatrudnianie określonych specjalistów do zarządzania całym procesem.

Wszystkie te powody mają ogromny wpływ na ilość zatrudnianych w firmach specjalistów z techniczną wiedzą i kierunkowym doświadczeniem. Rosnące zapotrzebowanie na inżynierów skłania pracodawców do jak najlepszego dopasowywania motywatorów do potrzeb swoich obecnych i przyszłych pracowników. Z naszych doświadczeń wynika, że Kandydat, który decyduje się na zmianę pracy, bierze udział w od 3 do 5 procesach rekrutacyjnych na raz porównując oferowane mu stanowiska w kluczowych dla niego obszarach. Co więc liczy się dla inżynierów podczas decyzji o przyjęciu oferty pracy i o co najczęściej pytają rekruterów na rozmowach.

1. Wynagrodzenie

Co prawda wysokość pensji nie jest już jedynym czynnikiem, który skłania do zmiany pracy, jednak odpowiednie wynagrodzenie za swoją prace wciąż jest jednym z najważniejszych czynników jakie wpływa na decyzję o zmianie pracy specjalistów branż technicznych. Jakie wynagrodzenie uważają oni za odpowiednie? Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie, bo zależy ono od wielu czynników. W ostatnim czasie obserwujemy na przykład wzrost wynagrodzeń specjalistów w obszarze Automotive ze względu na ich znajomość Lean Management oraz Six Sigma, które stają się coraz popularniejsze także w innych branżach.

Na wysokość wynagrodzenia, tak jak w każdej branży, bardzo duży wpływ ma również doświadczenie. Podczas gdy świeżo upieczeni absolwenci politechnik zarabiać będą między 3 500 a 4 500 PLN brutto, specjalista z 7 – 10 letnim doświadczeniem i kwalifikacjami w wąskiej profesjonalnej dziedzinie potrafi zarabiać około 10 000 – 15 000 PLN brutto i więcej.

widełki wynagrodzenie w ogłoszeniach o pracę dla inżynierów

www.wynagrodzenia.pl

W ostatnim czasie obserwujemy, że szeroko pojęte branże techniczne czerpią z IT również mocny trend ujawniana widełek wynagrodzenia w proponowanych ofertach pracy. Nawet jeżeli nie jest to komunikowane w ogłoszeniach czy innych przekazach medialnych to informacja taka jest podawana już w trakcie pierwszej wstępnej rozmowy rekrutera z Kandydatem. Nie jest to jeszcze niestety branżowy standard, ale coraz częściej pracodawcy zdają sobie sprawę ilu świetnych Kandydatów tracą na starcie nie komunikując tego, jakie wynagrodzenie proponują.

2. Rozwój

Możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, szkolenia i kursy, w których finansowaniu uczestniczy pracodawca, to kolejny element jakiego poszukują specjaliści u swoich przyszłych pracodawców. „Brak możliwości rozwoju” jest także jednym z najczęstszych (obok kwestii finansowych) czynników odejścia z pracy specjalisty. Ciekawe, świeże i nietuzinkowe projekty to bardzo ważny element, który przyciąga najlepszych w swoich branżach. Z naszego doświadczenia wynika, że firmy wciąż za mało miejsca w swojej komunikacji z kandydatem poświęcają informacjom o projektach, produktach, usługach czy klientach z jakimi będą oni później pracować. Za to z drugiej strony jest to zawsze pierwsze lub drugie pytanie kandydata podczas aplikowania do firmy. Ciekawy i innowacyjny projekt przyciąga często specjalistów bardziej niż benefity, fajne biuro czy nawet premie finansowe.

Ciekawe projekty rozwój szkolenia i kursy to jest ważne dla specjalisty z branż technicznych

www.rauschert.com.pl

Dobrym przykładem ciekawych projektów, które przyciągają najlepszych specjalistów może być ten prowadzony przez firmę Rauschert z Jeleniej Góry. Zespół specjalistów z obszaru chemii nieorganicznej przeprowadzi tam prace badawczo-rozwojowe mające na celu opracowanie technologii wytwarzania energooszczędnego filtra dyskowego na bazie innowacyjnej pianki ceramicznej będącej przedmiotem zgłoszenia patentowego.

3. Benefity

Inżynierowie cenią także coraz bardziej świadczenia pozapłacowe, które oferuje pracodawca. To o co najczęściej pytają nas Kandydaci na rozmowach rekrutacyjnych to pakiet relokacyjny lub współfinansowanie przez pracodawcę dojazdów do pracy. W dobie coraz większej skuteczności relokacji przy rekrutacjach na stanowiska inżynierskie Kandydaci cenią sobie gotowość firm do wsparcia ich w tym niełatwym przedsięwzięciu. Co mile zaskakuje nawet firmy, które nie maja takich rozwiązań „w standardzie” i początkowo nie uwzględniają tego typu świadczeń dla przyszłych pracowników, dowiadując się, że konkretny, dobry kandydat tego potrzebuje, zmieniają swoją politykę w tym obszarze. Inne benefity doceniane przez Kandydatów w branżach technicznych pokrywają się z tym co jest obecnie najczęściej proponowane w wielu firmach i są to: opieka medyczna, karty sportowe oraz dodatkowe ubezpieczenie.

4. Lokalizacja

Kolejnym czynnikiem, który w dużej mierze decyduje o atrakcyjności pracodawcy, jest lokalizacja miejsca pracy. Zasada jest jedna, im dalej oddalone od centrum miasta jest miejsce pracy, tym mniej atrakcyjne jest to dla Kandydatów. Dla pracowników branż technicznych, którzy dojeżdżają do swoich firm często na strefy ekonomiczne, ta perspektywa nieco się zmienia. Szukają oni przedsiębiorstw zlokalizowanych w granicach lub na obrzeżach miast. Trudniej jest przekonać specjalistę do dojeżdżania codziennie kilkudziesięciu kilometrów do pracy. Dobrym rozwiązaniem firm „na strefach” jest organizowanie wspólnych dojazdów specjalnie przeznaczonym do tego darmowym autobusem. Innym rozwiązaniem jest udostepnienie przez firmy specjalnie dedykowanej aplikacji, która ułatwia car pooling pracowników. Za jej pomocą sprawniej i na większą skalę mogą oni organizować wspólne dojazdy do pracy, co jest tańsze, szybsze i pomaga dbać o środowisko, ograniczając emisje spalin z 5 do 1 auta na raz.

Jak sobie jednak radzić, kiedy lokalizacja firmy nie jest łatwa, a specjalistów i tak trzeba pozyskać? Oczywiście jest na to kilka sposobów, jednym z nich jest komunikowanie zalet miejscowości, w której znajduje się firma w nieoczywisty, czasem zabawny sposób. Poniżej przykład naszego pomysłu dla Klienta z Wałbrzycha.

jak znaleźć specjalistę w trudnej lokalizacji

5. Elastyczne godziny pracy

Specjaliści – technicy szukają ponadto w ogłoszeniach informacji o elastycznych godzinach pracy. W branżach inżynieryjnych, z wyłączeniem IT, rzadko proponowana jest im praca zdalna ze względu na specyfikę ich pracy, natomiast doceniają oni, kiedy pracodawca daje możliwość rozpoczynania pracy między 6 a 9 i pozostania w niej 8 godzin. Innym sposobem pracodawców na wyjście naprzeciw oczekiwaniom specjalistów jest oferowanie im dodatkowych dni urlopu, choć tu również inżynierom innych branż proponowane jest to rzadziej niż programistom.

Jak widać wynagrodzenie, choć wciąż bardzo istotne, nie jest jedynym znaczącym elementem w momencie podejmowanie decyzji o zmianie pracy przez specjalistę. Zdaje się, że dla prawdziwych profesjonalistów i ekspertów swoich branż takie samo lub większe znaczenie potrafi mieć produkt lub projekt jaki będą oni realizowali w wybranej firmie. Inżynierowie coraz częściej głośno komunikują swoje oczekiwania wobec pracodawcy, a Ci wychodzą im naprzeciw, wiedząc, że jest to obecnie najlepszy sposób na pozyskanie najlepszych pracowników. Pracodawcy nie mogą sobie obecnie pozwolić na ignorowanie potrzeb swoich obecnych oraz przyszłych pracowników. Doprowadza to do sytuacji, w której firmy prześcigają się w proponowaniu pracownikom coraz to nowych i kreatywnych benefitów i pomysłów na docenienie ich pracy. Obserwując te trendy możemy przewidywać, że nic się w tym względzie nie zmieni dopóty, dopóki będziemy mieć rynek pracownika.

 

 

Leave us a comment

logged inYou must be to post a comment.